Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papier ścierny. Jaki?
To znowu ja...
uświadomiłam sobie właśnie, że nie wiem nic o papierze ściernym... tzn jakiś tam mam i używać potrafię, ale traktowanie papierem ściernym lakieru to nie to samo co szlifowanie mebli czy listew przypodłogowych.
Wiem, że papier ma numery i to o nie pytam, bo gdy jest napisane w jakimś poście, że drobny papier to niewiele mi to mówi, gdyż drobnych jest a jest a nie każdy się nadaje...

Z góry dziekuje!
pozdrawiam
Aga
Odpowiedz
Reklama
Jeśli chodzi o numeracje papieru ściernego to im wyższy numer, tym mniejsze ziarno. Numery poniżej 1000 można uznać za dosyć szorstkie. Do szlifowania lakieru użyłbym papieru o numerach 2500 i więcej.
Warto też spojrzeć na papier ścierny wodny. Działa na tej samej zasadzie co zwykły, z tym że jak sama nazwa wskazuje używa się go z wodą. Praca z nim polega na namoczeniu arkusza wodą i polerowaniu powierzchni (jest to papier o bardzo małym ziarnie dlatego używa się go w zasadzie tylko do tego i wykończeń powierzchni). Szlifując powierzchnię pod papierem będzie pojawiała się maź - czyli to co zeszlifujemy. Wtedy najlepiej zamoczyć papier powtórnie by oczyścić go z niechcianych substancji.
Należy pamiętać by w przypadku użycia tego papieru, lakier, który mamy szlifować był w 100% suchy bo wiadomo co mogłoby spotkać naszą pracę w innym przypadku.

Pozdrawiam i życzę udanych dzieł decoupage.
Odpowiedz
dzięki wielkie
pozdrawiam
Aga
Odpowiedz
Ja jestem zachwycona papierem ściernym wodnym. Do końcowego szlifowania używam nr 400, robię dokładnie tak jak opisano powyżej. Po takim szlifowaniu powierzchnia lakierowanego drewna jest gładka jak pupa niemowlaka, naprawdę polecam.
"Najlepszych rzeczy w życiu nie można dostać za pieniądze." Albert Einstein
Odpowiedz
Chyba 4 tys .
Oprócz papierów polecam też zaopatrzyć się w gąbki ścierne. Mają taką samą gradację jak papier ale są nieco delikatniejsze.
Gradacja zaczyna się od 80 potem 100 i 120 , są jeszcze wyższe numeracje ale nie miałem do nich dostępu.
80- dobra do przygotowania drewna przed "czymkolwiek"
potem można pociągnąć 100 i ozdabiać.

Zdarza się tak że drewno może być uparte i po lakierowaniu pojawią się włoski.
Aby temu zaradzić należy między szlifowaniem spryskać drewno(nieozdobione surowe) wodą utlenioną. Spowoduje to podniesienie się włosków i można je łatwiej zeszlifować.

Do szlifowania nie należy używać zużytych "przytępionych" papierów. Spowodują one jedynie "przyczesanie" włosków które od razu wstaną po nałożeniu lakieru.
Odpowiedz
Na pewno 400.
"Najlepszych rzeczy w życiu nie można dostać za pieniądze." Albert Einstein
Odpowiedz
Reklama
ja kupiłam 2000 i 2500
okropne w dotyku
dzięki za rady!
pozdrawiam
Aga
Odpowiedz
ja mam 1400 i 1000 - 1000 to do szlifowania jeszcze drewna. Czasem używam też brzeszczotu. A 1400 i wyżej do lakieru Smile
Odpowiedz
Witam, jak juz piszecie o papierze ściernym to chciałam zapytać, czy to ma takie duże znaczenie jakim numerem przetre drewno? Piszecie tu o takich dużych numerach i teraz sama nie wiem Tongue dopiero co zaczynam i wczoraj wziełam się za oszlifowanie ramy z lustra, która była polakierowana i mam papier ścierny nr 60 chyba Tongue wszystko mi zeszło więc chyba jest ok? Czy muszę to ejszcze raz przetrzeć innym numerkiem i potem pomalować dopiero? Pomóżcie Smile
Odpowiedz
Papier o niskim numerze jest "ostry" i można nim pokaleczyć drewno... no chyba, że się pracuje z wyczuciem...
i jeśli można go używać do prac przygotowawczych (szlifowanie drewna) to już przy wykańczaniu pracy (między kolejnymi warstwami lakieru) używamy tylko wysokich numerów Smile 0
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości