Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alternatywa dla bejcy
Smile 
Lubię bejcować drewno a potem przeciągnąć białą farbą, prawie suchym pędzlem....jednak po lakierowaniu, bejca w niektórych miejscach brudzi mi farbę. Doprowadza mnie to do szału.
Ostatnio kończyły mi się farby akrylowe i mając świadomość że czeka mnie kolejny wydatek zaczęłam kombinować. Traf chciał że brat podarował mi 10 litrów śnieżnobiałej farby akrylowej do ścian, która mu została po malowaniu u klienta.
Doszłam do wniosku że podjadę do Obi i sprawdzę ile kosztuje pigment.
Mile się rozczarowałam bo w zależności od firmy i pojemności, ceny wahały się od 5 do 8 zł
Rzuciłam się na nie jak na świeże bułki. Wrzuciłam chyba z 10 kolorów, a wybór był ciężki , bo kolorów obłędna liczba.
Te które ja wybrałam są firmy PRIMACOL. Cena 5 zł
[Obrazek: 1e0b66b4f6222.jpg.html]
[Obrazek: cf63619a79f2f.jpg.html][Obrazek: 35a384ef9433f.jpg.html][Obrazek: b338f9849d140.jpg.html][Obrazek: 6917063f202b9.jpg.html][Obrazek: 24161de62062a.jpg.html][Obrazek: 5e8abdedeb823.jpg.html][Obrazek: 846c410d4ea5d.jpg.html]

Polecam do bejcowania, co widać na zdjęciach. Dodaję sporo wody i nakładam. Płyn zachowuje sie jak bejca , tyle że nie nie brudzi farby po lakierowaniu. Mozliwość uzyskiwania mnóstwa odcieni( wszystko zależne od ilości wody i dodatku innych kolorów).
Polecam również do mieszania z biała farbą akrylową do ścian. Wydajność nieporównywalna. Wystarczy źdźbło na końcówce wykałaczki żeby dostać głęboki kolor.
Również uwielbiam cieniować pigmentem rozcieńczonym wodą. Efekt widoczny na dwóch ostatnich zdjęciach.
Mam nadzieję że moje próby, przemyślenia i praktyki, przydadzą się nie jednej z Was.
Pozdrawiam Was cieplutko Smile
Odpowiedz
Reklama
Ewo, znamy, znamy, stosujemy :-)
Tak naprawdę to nie jest pigment, stąd miłe zaskoczenie, że nie barwi potem lakieru. Gdyby to była zwykła pasta pigmentowa, to rozpuszczałby się potem jak ta lala.
Teraz już bardzo rzadko spotykamy pigmenty roztarte po prostu z wodą (choćby z tego powodu, że niektóre błyskawicznie pleśnieją), najczęściej one mają dodatki żywic sztucznych i to całkiem spore. Przyczyna jest prosta - kiedy dodajemy pigmentu do farby, to teoretycznie ją osłabiamy. Niedużo, bo i pigmentu wiele nie jest, ale zawsze można założyć, że ktoś spróbuje sobie z białej farby zrobić ciemny brąz :-))).
Primacol ma dodatek polimerów styrenowo-akrylowych, jest więc zwyczajną, mocno napigmentowaną farbą, nazywaną tu kolorantem.
Można nim "zabejcować" drewno, ale można tak zrobić każdą inna farbą, od biedy także akwarelą czy gwaszem, choć tu pozostanie problem rozmywania się jej potem, podobnie jak w przypadku bejcy.
Czemu więc stosuje się bejce? Bo one lepiej wnikają w drewno dzięki małej cząsteczce i czasem dodatkowi alkoholu, który zmniejsza napięcie powierzchniowe, tym samym zwiększając penetrację. Z drugiej strony nie znajdziemy tam wszystkich kolorów, choć przy odrobinie chęci, mieszając je ze sobą - owszem.
Farba czy kolorant może czasem dać nam inne efekty zabarwiając bardziej powierzchniowo (to zależy od koloru, wielkości cząsteczki farby, producenta), odsłonić mocniej rysunek słojów, jesli takie są - co może być bardzo ciekawe.
Zawsze pozostanie element zaskoczenia, jak to w przypadku drewna i bardzo dobrze, bo możemy uzyskać arcyciekawe kombinacje.
Ewa, dzięki za podzielenie sie wrażeniami - to są najcenniejsze uwagi na forum!
Nie krytykuje się tylko tych, którzy nic nie robią
Odpowiedz
Dodam tylko, że rozwodniona farba akrylowa (np. w proporcji 1:10) równie dobrze, jak bejca, wnika w drewno i równie dobrze je barwi.
Rolleyes
Odpowiedz
Ale informacji! Głowa mała Cyklop
"You can’t use up creativity. The more you use, the more you have."
Odpowiedz
Oli, Ty to jesteś OlipediaTongue Podziwiam!
Kto ma pasję, żyje podwójnie.
Odpowiedz
Neeeeee, ja tylko dociekliwa jestem.
Vika dobrze prawi - im bardziej rozcieńczymy farbę, tym głębiej wniknie.
Odpowiedz
Reklama
(06-13-2014, 11:45 AM)oli napisał(a): Primacol ma dodatek polimerów styrenowo-akrylowych,

Tu przestalam czytac....zaklecie jakies??? Tongue
Odpowiedz
Prawie. Dodatek żywic akrylowych i styrenowych (styropian to spieniony styren). No farba akrylowa z grubsza, tyle, ze mocno napigmentowana ;-)))
Odpowiedz
:O Olik, alchemia w wersji hard, albo expert
Odpowiedz
Matko kochana, oszaleję z Wami.
"Najlepszych rzeczy w życiu nie można dostać za pieniądze." Albert Einstein
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości