Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
bejca wodna
oli, ok, ale dlaczego tak się dzieje?
do mnie jako umysłu ścisłego nie przemawia "bo bejca tak ma". ma bo albo któryś składnik wchodzi w reakcję z wodorozcieńczalną farbą np pigment, albo za krótko schnie albo składnik z grupy lotnych związków organicznych wchodzi z czymś w reakcje. no kurza twarz wszystko ma swoje powody, to jest zwykła chemia i taki technolog powinien chociaż mnie naprowadzić a nie mruknąć że jak sucha to można malować.
czepiam się? pewnikiem tak, ale w tym momencie jest to najzwyklejsza ciekawość i przekora (te typy tak mają Big Grin)
http://policzmysie.pl/

"Miejsce kobiety jest na szczycie..." Annapurna 1978
Odpowiedz
Reklama
Bo ta bejca nie ma spoiwa, które zatrzymałoby ją i otoczyło cząsteczki pigmentu. Dodatek spirytusu pewnie poprawia penetrację w głąb drewna i tyle. Natomiast ona jest dalej wrażliwa na wodę. Jedynym wyjatkiem będzie tu bejca olejowa czy lakierobejca - rodzaj podbarwionego lakieru. No ale nie każdy ją lubi i w istotny sposób różni się ceną i czasem schnięcia.
Dla mnie bejca wodna czy spirytusowa to jeden michał - paluchów nie domyjesz, bo cholera nie migruje jakoś do wody z mydłem, natomiast na pudełkach hulaj dusza - w te i wewte Angry
Nie krytykuje się tylko tych, którzy nic nie robią
Odpowiedz
a mi wodna nie wybiła i gdybym znalazła zielona i niebieską wodną to bym ją kupiła, a tak kupiłam spirytusową. nie miałam tez problemów z myciem gąbki i paluchów, nie mazała się jak lakierowałam. zrobiłam narazie jedna pracę więc nie wiem czy to nie szczęście początkującego, ale mi bardzo podeszła ta bejca.

Odpowiedz
Ja tam nie wiem jaka jest ta moja, ale mam niebieską i też fajna jest. W OBI kupowałam. Aż wyciągnęłam i proszę - spirytusowa jest. No ale co z tego, jak ja do niej dolewam od cholery wody. Ona już potem sama nie wie jak się nazywa :-)
Mam firmy Iriss czy coś takiego.
Odpowiedz
"Bo ta bejca nie ma spoiwa, które zatrzymałoby ją i otoczyło cząsteczki pigmentu. Dodatek spirytusu pewnie poprawia penetrację w głąb drewna i tyle" - poezja, czysta poezja.

Ja używałam bejc wodnych i było wsio ok, normalnie lakierowałam sobie, oczywiście parę pierwszych warstw delikatnie bo się mazia - to wiadomo ale potem było już ok. Po lakierowaniu robiłam na tym ciapanie akrylami przy pomocy szablonu i dalej było ok i sobie lakierowałam, lakierowałam oczywiście lakierami na bazie wody.
"Najlepszych rzeczy w życiu nie można dostać za pieniądze." Albert Einstein
Odpowiedz
no to ja zacytuje biblię wszystkich uczących się i nie tylko, czyli wikipedięBig Grin
"Bejca – impregnat do barwienia drewna. Bejca wnika w strukturę drewna i trwale zabarwia jego powierzchnię, zachowując widoczny rysunek słojów. (....) Po naniesieniu bejcy i odczekaniu czasu na wyschnięcie należy przystąpić do wykończenia powierzchni. Najczęściej jest to pokrywanie odpowiednim lakierem.(...)"

Odpowiedz
Reklama
Trwale, znaczy się nie wywabisz tego do końca. Tu akurat pierduty generalnie piszą. :-) Impregnat to raczej coś, co wnikają c w strukturę drewna (tynku, papieru itd.) nadaje mu nowe właściwości - wzmacnia, zabezpiecza itd. Nie sądzę, żeby nazywanie bejcy impregnatem było szczęśliwe. Impregnatem będzie Drewnochron.
Odpowiedz
Impregnacja - nasycanie materiałów (drewna, płótna, papieru, betonu, tynku, skóry itp.) roztworami żywic, rozpuszczonego wosku i innymi substancjami chemicznymi. Proces ma wzmocnić i zabezpieczyć podłoże lub materiał przed szkodliwym działaniem wilgoci, pleśni, owadów, ognia itp.
... też Wikipedia
Odpowiedz
Virgo i prawda! Bejca guzik zabezpiecza, więc impregnat to napraaawdę słowo na wyrost.
Reasumując - palce zabarwia na amen, drewno też, ale cholera wraca :-)
I wredota to jak lis, ale jaka kochana!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości