Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papier ryżowy na drewnie - pilne pytanie
Jakiś czas temu zainteresowała mnie technika decoupage'u i wiedziałam że pewnego dnia w końcu zdobędę się na pierwszy krok. Ten dzień nadszedł dzisiaj Smile Jako że żaden z pomysłów na prezent dla bliskiej osoby nie wypalił, spontanicznie postanowiłam wykonać pudełko na chusteczki ozdobione papierem z jej ulubionym motywem. Nie przeczytałam jeszcze żadnej książki o decoupage'u i nie mam praktycznie żadnej wiedzy na ten temat, więc pewnie niektórzy uznają mój pomysł za idiotyczny Confused Mam jednak nadzieję że nikogo nie urażę prymitywnością mojego pytania. Piszę tu, bo przeglądałam różne fora i nigdzie nie udało mi się znaleźć porad dla kompletnych żółtodziobów jak ja.
Mam: drewniane pudełko na chusteczki (z Empiku, specjalnie przeznaczone do decoupage), papier ryżowy z obrazami Klimta, klej do papieru i lakier (z efektem satynowym).
1) Na jednym z forów przeczytałam, że przy przyklejaniu papieru na drewno nie trzeba tego drewna wcześniej malować. Czy to prawda? Czy w ogóle powinnam je w jakiś sposób przygotować (wygładzenie papierem ściernym, nałożenie warstwy lakieru przed przyklejeniem papieru ryżowego)?
2) Jak się dowiedziałam powinnam przyłożyć papier do powierzchni świeżo wysmarowanej klejem, później posmarować klejem jeszcze raz tylko że z wierzchu, a później - po wyschnięciu - polakierować. Czy powinnam czekać pomiędzy wyschnięciem kleju, który jest POD papierem a nałożeniem wierzchniej warstwy kleju?

Jeszcze raz przepraszam jeśli moje pytanie są prymitywne, jednak zależy mi na jak najszybszym rozpoczęciu pracy; pewnie do świąt to wszystko nie wyschnie całkowicie, ale mimo to chcę na Wigilię mieć to zrobione częściowo i symbolicznie położyć pod choinką. Później na pewno zabiorę się za przygotowania merytoryczne i przy kolejnych moich pracach nie będę tak "zielona" jak teraz Wink

Załączam zdjęcie pudełka i papieru (choć nie wiem czy wgrałam je prawidłowo).

Z góry dziękuję za odpowiedź Smile
Odpowiedz
Reklama
Pudełko przetrzyj dokładnie papierem ściernym aż będzie gładkie, następnie usuń dokładnie cały pył lekko mokrą szmatką. Jeżeli przykleisz papier ryżowy na drewno nie pomalowane wcześniej, to po wyschnięciu prawdopodobnie a nawet na pewno będzie widać słoje drewna, jeżeli nie chcesz aby były widoczne, to najpierw musisz pudełko zagruntować na biało i poczekać aż grunt dobrze wyschnie. Potem smarujesz równomiernie klejem powierzchnię, jak lekko przeschnie przykładasz równo papier i dokładnie dociskasz, można sobie pomóc wałeczkiem. Jak wszystko dobrze wyschnie, lakierujesz.
"Najlepszych rzeczy w życiu nie można dostać za pieniądze." Albert Einstein
Odpowiedz
Zdjęcia się nie wgrały, ale klimtowskie motywy są dość "gęste" i ciemne, wiec nie potrzebują dokładnego gruntowania. Dobrze, ze wybrałaś papier ryżowy na początek, on sie łatwo kładzie i "wybacza" dość dużo błędów Smile
Nata Co wszystko opisała, klejem możesz posmarować tez z wierzchu po papierze, w szczególności jezeli jest to specjalny klej z werniksem do decoupage. Pomiędzy poszczególnymi etapami pracy zawsze czekaj, aż poprzednia warstwa kleju czy lakieru dobrze wyschnie.
Odpowiedz
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, pudełko jest już zamalowane i będzie czekało do jutra na przyklejenie papieru Smile Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze.
Odpowiedz
Trzymam kciuki za powodzenie.
"Najlepszych rzeczy w życiu nie można dostać za pieniądze." Albert Einstein
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości