Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Decoupage na okleinie ?
Question 
Szukałam na forum podobnego tematu, ale nie ma takiego.
Mianowicie, mam w mieszkaniu ładne meble z okleiną w kolorze jasnego popielu. Nie chce zrywać okleiny ani zmieniać koloru mebli. Chciałabym gdzieniegdzie zrobić decoupage. W związku z tym mam pytania:
Czy jest szansa by zrobić to na okleinie ?
Czy powinnam jedynie odtłuścić okleine (ludwikiem) ?
Czy inaczej przygotować fragment powierzchni przed decoupagem. Jak ?
Jaki zestaw do decoupage będzie mi w tej sytuacji niezbędny ?

Dodatkowo mam pytanie co do mojego białego krzesła - jest drewniany pomalowany na biało. Czy w tej sytuacji od razu mogę kleić wzory serwetkowe czy jeszcze coś należy dać jako podkład pod serwetkę ?

Z góry przepraszam, jeśli coś jest niezrozumiałe, ale sama dopiero zaczynam z decoupagem i wciąż szukam i się dowiaduje, ale nie ukrywam, że nie jest to proste Smile
Odpowiedz
Reklama
Na okleinie powinno wyjsc. Wystarczy lekko I delikatnie zmatowic powierzchnie. Sprawdz jednak czy nie masz jakis pekniec czy ubytkow. Czy gdzies ta okleina sie nie odkleja I nie ma zadziorow.
Jak zmatowisz daj podklad I rob jak Ci sie podoba.

A krzeslo masz tylko pomalowane podkladem???? Jesli tylko bialy podklad to dalabym na to mimo wszystko jedna warstwe bialej farby akrylowej. Mysle, ze tak wygladaloby o wiele lepiej. Zniknelyby wszystkie ewentualne smugi po pedzlu.
Odpowiedz
Shanna dzięki bardzo za tak szybką odpowiedź!

Co do okleiny napisałaś by ją zmatowić. Czym mianowicie ? papierem ściernym ? Nie będzie to źle wyglądało ? Okleina jest bardzo dobra i nie ma zadziorów.
Od razu zaznaczam, że naprawdę jestem początkująca jeśli chodzi o tą technikę Smile
A oto te mebelki :

Krzesło jest pomalowane jakąś białą farbą. Chodzi mi o tego typu krzesło :

[Obrazek: 89829713_3_261x203_stare-biale-krzeslo-d...rev003.jpg]

Bardzo prosze o pomoc, bo czuję sie bezradna, a dzięki takim odpowiedziom jest szansa, że coś z tym zrobię Smile
Odpowiedz
Mariko, ja Cie bardzo podziwiam za ogrom pracy, jaki planujesz. Dorota dobrze poradzila w sensie gruntowania, ja mam tylko uwage odnosnie logistyki; musisz pracowac w poziomie, koniecznie, wiec przygotuj ilosc motywow razy powierzchnia (tak choc na oko), i sciagaj z zawiasow drzwiczki, pracuj na pojedynczych sztukach. Nie lec np. z farba po calosci kompletu, no chyba, ze masz mega pracownie, jak hangar szybowcow wielka, a do tego ocieplana (jesien idzie!) i przewiewna, bo duzo chemii bedziesz uzywac...
lepiej po kawalku, a wiec z tym samym odcieniem farby, a co sie z tym wiaze - zaplanuj sobie puche wielka tego samego koloru, dobrego akrylu z budowlanego.
No chyba, ze nie bedziesz akrylu uzywac, tylko zmatowisz okleine i dasz na to od razu motyw serwetkowy. Niespecjalnie mi sie efekt widzi, wiem ze z malowaniem calosci to duzo roboty, ale meble tez nie na miesiac robisz, a na lata. Cieniutko, gabeczka, drzwiczki po drzwiczkach, jasny akryl nalozysz, potem delikatnie drobnym papierem, na to motyw, na to lakier.
Jak bedziesz pracowac fragmentami, to robiac pierwsze drzwi, zobaczysz po ukonczeniu calego procesu, jak wyszla calosc. Naniesiesz poprawki w glowie i pracujesz dalej Smile
Aha, koniecznie odkrec uchwyty, bo lakierowac (ew. na poczatku malowac bedziesz calosc powierzchni), a nijak nie da sie z pedzlem dookola uchwytow leciec.
I dla poczatkujacej jeszcze jedna rada - ja bym zainwestowala w lakier w sprayu - np. Maimeri (blyszczacy lub matowy), albo Talensa (gloss lub matt), te dwa znam, polecam, ladnie sie psikaja, ladnie schna. Bo jak zaczniesz z pedzla leciec po tych drzwiach wielkich, to moze sie to okazac bardzo ciezka robota - zacieki, slady po pedzlu, to nie jest takie chop siup z takimi gabarytami Smile - ale spray tylko przy klejeniu serwetki, bo cienka jest i dwa - trzy warstwy psikow bardzo ladnie wszystko wyrownuja. Piskasz oczywiscie na zewnatrz!!!! Ale po chwili juz moze schnac w srodku, tak po pol godzinie, w nieuzywanym pokoju.

czyli plan konspekt (po mojemu oczywiscie Smile)
1. wybieram motyw, temat, patrze ile mam serwetek i czy mi starczy na wszystko, planuje robiac zdjecia i porownujac rozne uklady
2. Sciagam najmniej widoczne drzwiczki nr. 1, odkrecam uchwyt (szklo zabezpiecz tasma malarska),
3. delikatnie matowie papierem sciernym, usuwam paprochy
4. nakladam gabeczka niewielka ilosc farby, schnie, delikatnie wygladzam drobnym papierem (idealnie byloby polozyc druga, cieniusienka warstwe farby)
5. bardzo dobrze schnie (1 doba... no, przynajmniej z 6-8 godzin, jak zaczniesz rano, to wieczorem kleisz juz)
6. naklejasz motywy (nie mam pojecia, jakie jest faktycznie Twoje doswiadcznie z klejeniem, bo to tez nie chop siup, lepiej na poczatek mniejsze kawalki)
7. dla porzadku, jak cale oklejone drzwiczki wyschna, pokrywasz je po calosci jeszcze raz warstewka kleju, ale mozesz to pominac, jak jestes pewna, ze wszystko dobrze sie trzyma Smile
8. po dokladnym wyschnieciu (na pieprz!) lakierujesz sprayem - rowna warstawa, ale nie tak, zeby sie przelewalo.
9. Schnie bardzo dobrze!!! Im lepiej wyschnie pierwszy lakier, tym lepiej sie nastepne warstwy beda trzymac, a wiec trwalosc wieksza...
10. Kolejne warstwy lakieru, az bedziesz zadowolona z efektu.
Odpowiedz
craftingbydominique - bardzo dziękuje za wiele rad (szczegółowych). I chyba będę polegać na tym co mówisz. Bo owszem pierwotny plan był, żeby nic w nich nie zmieniać i po prostu zrobić gdzieniegdzie decoupage by dodać im uroku, ale Ty twierdzisz, że będzie to źle wyglądało. Dlatego zrezygnuje z tego. Wolę polegać na opinii osoby która zna się na tym zdecydowanie lepiej niż ja. Zatem do kompletnej przemiany mebli jeszcze poczekam i poćwiczę. Nie chciałabym ich zepsuć ! Smile

Aczkolwiek nie ukrywam, że mnie kusi by zrobić próbę na jednych drzwiach jak będzie wyglądał decou na tej okleinie (uprzednio oczyszczonej w tym fragmencie na którym będę kleić).
Oczyszczę po prostu ludwikiem by było sucho i chyba będę mogła spróbować jakiś jeden motyw przykleić. Jak wyjdzie fatalnie wsadzę zdjęcia - ku przestrodze Wink
Ale to jeszcze czas, bo czekam na przesyłkę i na trochę wolnego czasu Smile
Dziękuję Ci bardzo za porady Smile
Odpowiedz
bardzo prosze Smile
a drzwi z wewnetrznej strony maja te sama okleine? bo mozna by tam poeksperymentowac..
Odpowiedz
Reklama
Poradnik Domi doskonały! I zdecydowanie warto spróbować na niewidocznym kawałku, od środka drzwiczek na przykład.
Odpowiedz
Ale fajne meble!!! Już je widzę oczyma wyobraźni w shabby schic, reliefach, szablonach... Ach... Smile
Malowanie mebli to faktycznie dużo roboty, ale... to nie jest - moim zdaniem - aż tak strasznie trudne i skomplikowane. No oczywiście, zależy kto jak chce je sobie zrobić. Ostatnio sama malowałam pierwszy raz w życiu komodę i gdyby nie fakt, że trochę ją schrzaniłam i musiałam poprawiać, to bez tej poprawki uważałabym tę pracę za lekką, łatwą i przyjemną Smile
Na pewno dasz radę i będziesz miała śliczne mebelki w nowym design'ieSmile
Odpowiedz
Meble z ''potencjalem''. Ale tak na prawde dla decupazystki wszystko ma potencjalSmile
Przy robieniu mebli jest tylko 1 klopot- trzeba miec duzo miejsca, ktore przez dluzszy czas bedzie mega zajete.

I jeszcze jedna uwaga o ktorej chyba Domi nie pisala.
Powiem z doswiadczenia.
Ja chcialam pomalowac meble w kuchni (tez okleina). Probowalam na drzwiczkach w srodku. Okazalo sie, ze podklad sie trzyma, ale brzydko nachodzi. Wtedy rozwiazaniem jest zakup w budowlanym konkretnej farby do mebli- wybor kolorow nie jest duzy, ale mozna zakupic bialy I barwniki. Na taka farbe juz mozna sobie najlejac co sie chce. Tylko z lakierowaniem tez trzeba poprobowac, bo moze sie okazac ze na taka farbe lakier musi byc np. firmowy bo z innym farba sie ''gryzie''. Wszystko zapewne zalezy od okleiny. Bo robilam tez stolik do sypialni I wystarczylo go zmatowic a na to dac 2 warstwy podkladu.
Mysle, ze w przypadku mebli proba z dolu mebla czy z boku jest nieunikniona bo co jak co ale mebla sie nie wyrzuci jak sie nie uda.
Odpowiedz
Tak też będę robić spróbuje gdzieś na jakiś skrawku. Bo niestety wewnątrz drzwiczki sa czarne Smile
ale fajnie dużo pomocnych rad !!! Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości