Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farba?
Czytam wiele o decoupage, a mimo wszystko nadal nie rozumiem jednej rzeczy: Farba.
Czytałam, że często rozdrabnia się farby np czarną z białą, a pod tym daje się jeszcze inną farbę, jako podkład. A więc teraz nie rozumiem, skoro powiedzmy, pomaluję coś kolorem który służy mi za podkład, to do czego będzie służyć farba, którą przed chwilą rozdrobniłam z inną?

Może pytanie wydaje się bezsensowne, ale wolałabym wiedzieć wszystko na pewno Smile
Odpowiedz
Reklama
Pierwsza warstwa, którą maluje się np. szkło, metal, plastik to specjalna farba podkładowa czyli primer. Dobrze przyczepia się do podłoża i powoduje, że właściwa farba nie odchodzi od przedmiotu. Drewno można od razu malować farbą akrylową, choć primer zabezpiecza przed nadmiernym wsiąkaniem a co za tym idzie zużyciem farb akrylowych. Potem przedmiot malujemy farbą w pożądanym kolorze.Możemy malować gotową farbą akrylową dla plastyków, gotową farbą akrylową do ścian lub mieszać farby by uzyskać pożądany odcień.
Kto chce znajdzie sposób, kto nie chce znajdzie powód.
Odpowiedz
mhm, czyli jeśli chcę malować na drewnie to praktycznie mogę pomalować farbą akrylową i będzie całkiem dobrze? Smile Jeśli naprawdę nadmiernie będzie wsiąkać to kupię i podkładową Smile
Odpowiedz
Malowanie podkładem jest sensowne jeśli właściwa farba jest droga. W przypadku drewna możesz użyć zwykłej białej farby akrylowej jako podkładu.
Kto chce znajdzie sposób, kto nie chce znajdzie powód.
Odpowiedz
Warto używać podkłady ( primery - grunty akrylowe ). Ja od roku poznaje decoupage i dopiero ostatnio, zgodnie z radami dziewczyn z forum, kupiłam primer i widzę różnicę. Użyłam go do szkła i pudełek z tektury. Polecam. Również używam zwykłej farby akrylowej, takiej z OBI czy innego sklepu i mieszkam z farbami akrylowymi dla plastyków. Pozdrawiam. Smile
Odpowiedz
Napiszcie proszę gdzie można kupić podkłady czy w budowlanych są?

Odpowiedz
Reklama
Primer czyli podkład - używa się go w celu poprawienia przyczepności podłoża, oraz w celu zaklejenia porów drewna i przygotowania powierzchni drewnianych (lub innych) do malowania właściwą farbą.
Można go również kupić w sklepach budowlanych.
Odpowiedz
a ja polecam primer firmy stamperia- mozna go dostać choćby w empiku - występuje w dwóch wariantach biały i transparentny- moze nie jest najtańszy ale jak dla mnie super.
używam przy wszystkich szklanych oraz bardzo gładkich powierzchniach (np. lustra, czy ceramika). do powierzchni metalowych mozna kupic - chocby w castoramie farbę ( jest na puszcze napis ze jest do drewna i do metalu ) polecam i cena jest przystępna.
nowe miejsce http://fioletowyraj.blogspot.com
wcześniejsze prace :http://fioletowyraj.bloog.pl/
Odpowiedz
A można malować doniczkę ceramiczną od razu farbą akrylową? Zmatowić np. papierem ściernym i nie używać primera?
Odpowiedz
wg mnie zasada jest taka: na pewno na szklo primer do szkla, no bo sliskie na maksa jest, wiadomo. Reszta - jak chropowate, gladkie, blyszczace, to normalna akrylowa tego nie pokryje (generalnie metaliki maja lepsze krycie), tutaj jest wlasnie dobry primer. Na normalne, gladkie drewienka moze byc zwykly akryl. Tylko daj mu wyschnac dobrze, szczegolnie jak dwie warstwy kladziesz, bo potem moze sie kawaleczek odlupac, jak mokre na mokre polozysz.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości